Gdynia – szlakiem modernizmu

Gdynia zupełnie nie leżała w obszarze moich zainteresowań. Sopot miłuje, Gdańsk jest ciekawą kontrą dla sanatoryjnych klimatów sopockich. Gdynia, poza Orłowem, kojarzyła mi się wyłącznie z zimna, szarą bryłą.

Jej obraz odczarowałam po zaprzyjaźnieniu się z historia modernizmu oraz odkrywając szlaki zaprojektowane przez wspaniałych https://modernizmgdyni.pl/ Poniżej pokażę Wam parę ujęć z trasy Kamienna Góra.

1. Osiedle domów jednorodzinnych przy ulicy Hetmańskiej

Osiedle zaczyna się od numeru 10 do 24. Ich budowę realizowano w latach 33-35 z przeznaczeniem na kwatery dedykowane urzędnikom miasta. Ciekawym zabiegiem w projekcie osiedla było zastosowanie braku otynkowania w dolnej części budynków. Najlepiej oddającym klimat osiedla budynkiem jest aktualnie numer 22, który uległ najmniejszej renowacji.

2. Osiedle domów szeregowych przy ulicy Wojewódzkiej

Osiedle wybudowane w latach 36-37, budynki o numerach 13-36. Praktycznie całe osiedle zostało odnowione w związku z czym ciężko tu o elementy z lat 30. Właściciele budynku numer 23 pozostawili jednak oryginalne drzwi wejściowe z okrągłym oknem pod którym znajduje się wlot na listy. Sami mieszkańcy bardzo sympatyczni – wiele tam rodzin mieszkających z pokolenia na pokolenie, od których usłyszałam sporą część historii na temat osiedla. Fenomenalne wrażenie robią oszklone 4 szybkami klatki, których wnętrze widać z ulicy. Pierwotny projekt zakładał 10 szyb w formie typowo modernistycznego termometru, którego niestety już brak. Nazwa wzięła się od podobieństwa do skali temperatury w klasycznym termometrze.

 

3. Domy wielorodzinne przy ul. Kaczewskiej

Budynki o numerach 1-3 i 5 zbudowane również w latach 30. Wykonane z przeznaczeniem dla oficerów Marynarki Wojennej, ze schronami oraz przejściem do schronów znajdujących się po drugiej stronie ulicy. Przy numerze 5 możemy zobaczyć oryginalnie zachowany ‘termometr’ z przeszkleniem na fenomenalną klatkę schodowa. Mój ulubieniec tej trasy.

4. Zespól domów przy ul. Marszałka Focha

Osiedle to było jednym z pierwszych wybudowanych na Wzgórzu Świętego Maksymiliana. Zrujnowane w czasie wojny, jednak odbudowane niemal w pierwotnym kształcie. Całość osadzona jest przy wąskiej, jednokierunkowej ulicy. Większość kamienic została zupełnie odnowiona. Cale osiedle wydaje się małe i mocno ściśnięte natomiast patrząc z perspektywy bocznej uliczki można dostrzec jak duże są to domy.

Dodaj komentarz